2 grudnia 2022
tasma do zbioru jaj

Nowoczesna hodowla drobiu jest z reguły prowadzona na dużą skalę, na fermach wykorzystuje się więc wiele rozwiązań automatyzacyjnych, które redukują koszty obsługi i podnoszą poziom osiąganego zysku. Jednym z przykładów są systemy zbioru jaj, charakteryzujące się wysoką wydajnością i niezawodnością, a także pomagające w ich selekcji. Newralgiczną częścią takich urządzeń są taśmy do jaj. Przyjrzyjmy się bliżej ich roli i sprawdźmy, jakie ich cechy mają szczególne znacznie.

Jak jest zorganizowany odbiór jaj?

Duże fermy drobiu utrzymujące liczne stada niosek dla zapewnienia sobie właściwego poziomu wydajności produkcji muszą korzystać z rozwiązań, które usprawniają odbiór jaj składanych przez kury w gniazdach. Do ich transportu wykorzystywane są specjalne przenośniki taśmowe, w których używa się pasów bezkońcowych napędzanych obracającymi się bębnami, podtrzymywanych przez wmontowane w urządzenie rolki. Dzięki takiemu rozwiązaniu jaja nie ulegają zabrudzeniu, mogą szybko i bez uszkodzeń trafiać do sortowania, a ich odbiór nie wymaga dodatkowego nadzoru oraz angażowania pracowników obsługi. Nie ma także problemów z ich dokładnym zliczaniem i kontrolą jakości.

Co jest ważne w przypadku taśm do zbioru jaj?

Taśmy do zbioru jaj muszą gwarantować, że będą one przemieszczane bez narażania skorupek na uszkodzenia mechaniczne, ważna więc będzie ich dobra separacja i ochrona przed przemieszczaniem, mogącym skutkować pojawianiem się pęknięć, uzyskiwana np. za sprawą odpowiedniej perforacji. Liczy się również możliwość skutecznego czyszczenia jaj, a jednocześnie właściwej dezynfekcji powierzchni taśmy. Istotna będzie również niewielka masa materiału, z jakiego wykonano taśmę, co ogranicza bezwładność i zapotrzebowanie na energię oraz odporność na ścieranie i zrywanie.