1 czerwca 2023
karmnik dla brojlerów

Odpowiedni sposób karmienia oraz właściwe dawkowanie paszy dla drobiu to istotne czynniki dla zapewnienia dobrobytu hodowanym zwierzętom. Pokarm dostarcza im składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego zdrowia, wzrostu i nieśności. Aby uzyskać optymalną wydajność i produktywność hodowli, konieczne jest właściwe dozowanie i podawanie paszy dla drobiu. Sprawdźmy, jakie systemy są w tym celu stosowane!

Automatyczne karmniki i podajniki do paszy

Zautomatyzowane karmniki i podajniki do paszy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dostarczać odpowiednią ilość pokarmu zwierzętom we właściwym czasie. Taki sposób działania zapewnia, że ptaki otrzymują pożywienie, którego potrzebują, przez całą dobę.

Systemy paszowe dla drobiu opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach, które umożliwiają dozowanie odpowiedniej ilości paszy w określonych odstępach czasu. Dzięki temu ptaki mają stały, a jednocześnie bardzo łatwy – dostosowany do ich potrzeb – dostęp do pokarmu w ciągu dnia i nocy. Nowoczesne karmniki wyposażone są też w zabezpieczenia uniemożliwiające wysypywanie, a co za tym idzie – marnowanie paszy.

Korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych systemów paszowych

Stosowanie nowoczesnych systemów paszowych dla drobiu składających się z odpowiednio dostosowanych karmników, a także podajników paszy, które automatycznie uzupełniają zbiorniki, by zwierzęta miały stały dostęp do pożywienia, przynosi wiele korzyści hodowcom drobiu. Pozwalają one bowiem na precyzyjną kontrolę ilości pokarmu podawanego wszystkim ptakom, a także czasu jego podawania.

Automatyczna praca dostępnych systemów znacznie ogranicza też ilość pracy, którą hodowca musi wykonać ręcznie. Systemy te zmniejszają więc koszty hodowli, która staje się wówczas nie tylko bardziej wydajna, ale też opłacalna. Co istotne, dozowanie i podawanie paszy w ten sposób pomaga odczuwalnie zmniejszyć ilość odpadów, ponieważ pokarm nie rozsypuje się na ściółkę, a kury otrzymują dokładnie taką ilość jedzenia, jaką potrzebują.