10 lipca 2023
dorosłe kurczaki

Odpowiedź na pytanie, jakie wentylatory nadają się do montażu na fermach drobiu, jest kluczowa, gdyż odpowiednie warunki klimatyczne w kurniku to istotny element sukcesu hodowli. W zależności od gatunku ptaków oraz możliwości fermy warto wybrać odpowiedni system chłodzenia i wentylacji, który zapewni świeże powietrze i suchą ściółkę. Optymalne warunki dla kur wpłyną zarówno na jakość ich życia, jak i efektywność oraz opłacalność hodowli.

Indywidualne rozwiązania wentylacyjne

Zapotrzebowanie na wentylację dla ferm drobiu można dokładnie kalkulować i projektować, dzięki czemu będzie ona dostosowana do indywidualnych wymagań. Często stosowaną kombinacją jest wentylacja dachowa oraz szczytowa, ale dostępne są również systemy z wentylacją wyłącznie szczytową. Na rynku znajdują się zarówno wentylatory dla ferm drobiu dachowe i szczytowe, jak również wloty oraz różne systemy chłodzenia, np. urządzenia do zamgławiania firmy Lubing czy system Padcooling marki Munters.

Wentylatory dachowe Multifan – profesjonalne rozwiązanie

Jednym z polecanych rozwiązań są wentylatory dachowe Multifan, które montuje się w kominie kurników i budynków inwentarskich. Urządzenia te charakteryzują się wysoką wydajnością, energooszczędnością i cichą pracą. Wentylatory dla ferm drobiu są odporne na wilgoć, amoniak i inne niekorzystne substancje. Ich podbory i obudowa silnika wykonane są z wysokiej jakości aluminium, a łopaty – z polipropylenu i nylonu. Dzięki temu cechują się dużą trwałością, żywotnością i można je czyścić popularnymi detergentami.

Wentylatory szczytowe Munters – wydajność i trwałość

Innym wartym uwagi rozwiązaniem są wentylatory szczytowe Munters. Charakteryzują się one wysoką wydajnością przepływu powietrza i energooszczędnością. Swoją trwałość zawdzięczają oryginalnej powłoce Munters Protect wykonanej z mieszanki stopu cynku i magnezu. Stalowe nierdzewne śmigła mają konstrukcję samoczyszczącą i nie wymagają dodatkowej konserwacji, co sprawia, że ich codzienne użytkowanie jest proste oraz niezwykle wygodne.