Hodowla drobiu wymaga zapewnienia utrzymywanemu stadu odpowiednich warunków klimatycznych. Kury źle znoszą obniżoną temperaturę i wpływa ona niekorzystnie zarówno na nieśność, jak i przyrosty masy. Jednymi z kluczowych inwestycji są więc te, które pozwolą na wydajne ogrzewanie kurnika, lecz także zagwarantowanie sprawnej wentylacji przy jak najmniejszych stratach ciepła. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i sprawdźmy, dlaczego temperatura jest tak istotna i w jaki sposób najlepiej ją kształtować.
Temperatura a wymagania drobiu
Kury należą do gatunków, które utrzymują bardzo wysoką temperaturę ciała. U dorosłych osobników wynosi ona między 41,5°C a 42,5°C. Wymaga to zapewnienia w pomieszczeniach, które są dla nich przeznaczone temperatury od 20 do 22°C, w zależności od specyfiki hodowli. Dla piskląt będzie ona znacznie wyższa i sięgnie nawet 33°C. Za uzyskanie w budynku odpowiedniej temperatury odpowiadają jego parametry termiczne – głównie zastosowane ocieplenie, najważniejszy będzie jednak system grzewczy. Nie może jednak być jedynie prostym układem centralnego ogrzewania czy zbudowanym w oparciu o urządzenia gazowe, ponieważ w obiekcie musi zachodzić stała wymiana powietrza. Jest ona konieczna w związku z gromadzącą się ilością trującego CO2, amoniaku oraz siarkowodoru, a także dość znacznym zapyleniem. Wykorzystane rozwiązania muszą więc gwarantować ciągłe monitorowanie podstawowych parametrów mikroklimatu, w tym również wilgotności i dostosowywanie ich do założonego zakresu. Liczyć się będą też aspekty ekonomiczne – np. możliwość zamontowana systemów rekuperacji, które mogą obniżyć koszty grzewczy o 50 do 70 %.
Jakie mogą być skutki niewłaściwej temperatury?
Brak komfortu termicznego to wymierne straty w produkcji – wyższe zużycie paszy, zmniejszenie przyrostu masy ciała i nieśności. Warto jednak pamiętać, że niedopasowana temperatura wpływa także na zdrowie drobiu i związane z tym wydatki. Wychłodzenie to większy pobór paszy i spowolnienie rozwoju i obniżona odporność na choroby. Równie zgubne może być jednak przegrzanie, które nasila problemy z układem oddechowym oraz również obniża przyrost i nieśność.