Woliera to specjalistyczny obszar w kurniku, który został zaprojektowany w celu zapewnienia bezpiecznego, komfortowego środowiska dla kur hodowlanych do składania jaj i rozmnażania. Jest ona zazwyczaj zbudowana z podłogi i ścian z siatki drucianej i może być wyposażona w różne akcesoria, takie jak podajniki, poidła, grzędy, skrzynki lęgowe czy lampy grzewcze. W artykule odpowiadamy, w jaki sposób ją dobrze rozplanować!
Wybór woliery dla kur hodowlanych
Przy wyborze woliery dla kur hodowlanych duże znaczenie ma przede wszystkim jej wielkość. Powinna ona być dostosowana do liczby ptaków, które mają w niej zamieszkać. Ogólnie rzecz biorąc, woliera wewnętrzna powinna zapewniać wystarczającą ilość miejsca dla kur, aby mogły się one swobodnie w niej poruszać bez przepełnienia lub konkurencji o zasoby.
Ponadto materiały używane w konstrukcji woliery dla kur powinny być mocne i trwałe. Muszą być odporne na trudne warunki panujące w kurniku oraz rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Woliery powinny być również łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Zapewnienie ptakom higienicznych warunków jest bardzo istotne, by były one zdrowe. Co istotne, woliera powinna być również zaopatrzona we wszelkie niezbędne akcesoria dostosowane do potrzeb hodowanych w niej ptaków.
Zalety woliery dla kur hodowlanych
Woliery wykazują wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi kurnikami. Po pierwsze pozwalają kurom na znoszenie jaj w bezpiecznym środowisku bez obaw, że będą one niepokojone przez inne zwierzęta. Mogłoby to bowiem wpływać na ich poziom stresu, a co za tym idzie – jakość jaj.
Ponadto woliera dla kur hodowlanych może być wyposażona w różne akcesoria dostosowane do potrzeb hodowli, takie jak podajniki paszy, poidła, grzędy, ściany działowe czy lampy cieplne. Wszystko to może pomóc w zapewnieniu kurczętom dostępu do wszystkich niezbędnych zasobów, których potrzebują do zdrowego życia. Co istotne, woliery umożliwiają też stworzenie większej ilości kondygnacji w pomieszczeniu, co pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.