Hodowla drobiu wymaga stworzenia odpowiednich warunków, które umożliwią uzyskiwanie właściwych przyrostów masy i zmniejszą ilość padających ptaków do możliwie niskiego poziomu. Czynnikiem, który będzie miał największe znaczenie, jest zapewnienie prawidłowej infrastruktury, jeżeli chodzi o mikroklimat, czyli temperaturę, wilgotność oraz tempo wymiany powietrza. Istotne będzie oświetlenie oraz utrzymywanie właściwego poziomu higieny. Do kwestii o kluczowym znaczeniu należy także prawidłowe karmienie brojlerów, zarówno jeżeli chodzi o dobór mieszanki paszowej, jak i system podawania pożywienia oraz pojenia zwierząt. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Co jest ważne w karmieniu brojlerów?
Brojlery charakteryzują się stosunkowo krótkim okresem wzrostu – w ciągu 5 do 7 tygodni muszą osiągnąć prawidłową masę przy możliwie niskim zużyciu pokarmu, a jednocześnie ich dość krótki przewód pokarmowy sprawia, że podawane pasze muszą odznaczać się wysoką strawnością oraz dużą zawartością białka. Ważne, aby podczas tuczu ptaki nie tworzyły nadmiaru tkanki tłuszczowej, co odbija się na jakości pozyskiwanego z nich mięsa. Mieszanki muszą być dostosowane do wieku kurcząt, dlatego pasze różnicuje się na prestarter, starter, grower oraz finiszer, zawierające nieco inne proporcje poszczególnych komponentów. Poza kukurydzą, pszenicą, jęczmieniem oraz owsem wprowadza się mikro- i makroelementy z substancji mineralnych, a także składniki pochodzące z nasion roślin oleistych tj. rzepaku i soi, a także dodatkowe źródła białka np. z roślin motylkowych.
Jakie rozwiązania stosuje się przy podawaniu paszy?
Jeżeli chodzi o systemy podawania paszy, to w dużych kurnikach stosuje się linie, które rozprowadzają mieszankę z silosów aż do karmideł. Możliwe jest wykorzystanie paszociągów łańcuchowych z odkrytymi rynnami zabezpieczonymi grillem, a także paszociągów spiralnych, które przy wykorzystaniu rur dostarczają karmę do różnych typów karmideł, co pozwala na dopasowanie ich rodzaju do potrzeb utrzymywanego stada. Dostępne są karmidła automatyczne, które samoczynnie dostosowują poziom paszy, a także modele manualne. W obu przypadkach jest możliwość zastosowania odcięcia.