Decydując się na hodowlę drobiu, konieczne jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków do życia. Poza regularnym karmieniem i pojeniem, a także odpowiednim poziomem higieny, powinieneś też zadbać o właściwą temperaturę w kurniku, niezależnie od pory roku panującej na zewnątrz. Sprawdźmy, jakie konsekwencje może przynieść zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w miejscu, w którym żyją kury!
Przegrzanie lub niedogrzanie drobiu
Drób jest bardzo czuły na niewłaściwe warunki, w jakich żyje. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w kurniku może więc prowadzić do nieprawidłowego rozwoju czy też poważnych chorób kur. Spośród skutków przegrzania należy wymienić problemy z poruszaniem się i zauważalny spadek tempa wzrostu ptaków, a także:
- mniejsze spożycie paszy,
- znoszenie mniejszych jaj w cieńszych skorupach,
- występowanie biegunek,
- trudności z oddychaniem,
- osowiałość.
Niedogrzanie drobiu jest równie niebezpieczne, szczególnie dla piskląt, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Zbyt niska temperatura w kurniku może powodować u ptaków m.in. choroby nerek oraz znacznie mniejszą ilość znoszonych jaj. Ponadto zwierzęta wtedy jedzą wyraźnie więcej pokarmu, co jednak nie przekłada się na przyrost masy ciała.
Akcesoria pozwalające zachować odpowiednią temperaturę w kurniku
Chcąc zagwarantować kurom i innym ptakom hodowlanym odpowiednią temperaturę w kurniku, powinieneś wyposażyć swoje gospodarstwo w specjalne akcesoria do hodowli drobiu. Wśród nich największe znaczenie mają systemy ogrzewające, chłodzące i klimatyzujące.
Dzięki nim nie tylko zapewnisz swoim kurom czy indykom ciepło na odpowiednim poziomie niezależnie od pory roku, ale też skutecznie odprowadzisz nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla, amoniaku czy innych szkodliwych substancji z wnętrza kurnika. Dzięki temu zwierzęta będą miały zapewniony dobrobyt, będą zdrowe i w pełni rozwinięte.