3 kwietnia 2023
hodowla kur

Opłacalność hodowli kur polega przede wszystkim na ich nieśności. Ptaki powinny znosić określoną liczbę jaj, które muszą mieć odpowiednią wielkość, masę, twardość oraz barwę, by nadawały się do późniejszej sprzedaży i zaliczały do wysokiej klasy. Czy jednak warunki hodowli kur znacznie wpływają na jakość znoszonych przez nie jaj? Jeśli tak, to jakie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule!

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura

Przede wszystkim na jakość znoszonych przez kury jaj ma zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w kurniku. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może szybko doprowadzić do znacznego spadku nieśności. W przypadku przegrzania znoszone jaja mogą mieć dodatkowo bardzo cienką i słabą skorupę oraz być zauważalnie mniejsze. Zachowanie optymalnej temperatury przez cały rok z pewnością zapewni Ci opłacalność hodowli na wysokim poziomie.

Nieodpowiednie oświetlenie

Dla dobrostanu drobiu ogromne znaczenie ma też właściwe oświetlenie w kurniku. Ptactwo jest bowiem bardzo wrażliwe zarówno na zmiany temperatur, jak i światło. Pobudza ono aktywność ich gruczołów dokrewnych oraz pozwala regulować rytm dobowy, zapewniając prawidłowy rozwój, wzrost i produkcję jaj na właściwym poziomie. Na wyposażeniu kurnika dla niosek czy brojlerów nie może więc zabraknąć odpowiednich lamp LED, które odporne są na korozję, wilgoć i szkodliwe substancje.

Nieodpowiedni pokarm

Nie bez znaczenia dla jakości znoszonych jaj ma oczywiście też pokarm, którym karmione są kury. Składniki pożywienia mogą przenikać do jaj, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie ptactwu zbilansowanej diety każdego dnia. Pasza powinna być bogata m.in. w witaminy C i E, białko oraz energię, a także zawierać jak najmniej tłuszczów zwierzęcych lub rybich, ponieważ wpływają one negatywnie na wagę jaj. Co więcej, pokarm powinien być dostosowana do wieku i poziomu rozwoju kury.