23 sierpnia 2022
silosy

Prowadzenie hodowli zwierzęcej oznacza konieczność zgromadzenia wyposażenia, które pozwoli na zoptymalizowanie najbardziej pracochłonnych procesów, które zwykle stanowią najważniejszą pozycję kosztów. Jednym z rozwiązań, które mają istotne znaczenie w przypadku wszystkich gatunków drobiu, a także trzody są systemy karmienia i pojenia zwierząt. Przygotowanie paszy oraz jej przechowywanie wymaga stosowania urządzeń, które dadzą możliwość zabezpieczenia jej przed czynnikami zewnętrznymi, rozwojem pleśni i grzybów, a także inwazją szkodników. W przypadku silosów, ważny okaże się rodzaj używanego materiału, którym może być metal lub tworzywo sztuczne.

Jak przechowywać pasze?

Pasza wykorzystywana przy hodowli to mieszanki wytworzone z różnych rodzajów zbóż, głównie pszenicy lub kukurydzy, a także pszenżyta, jęczmienia czy owsa. Zawierają dodatki w postaci m.in. minerałów (głównie wapnia, potasu i sodu), witamin (A, E, B2 i B6, jak również biotyny czy kwasu foliowego). Są najczęściej podawane w postaci śrut o granulacji dopasowanej do gatunku i wieku ptaków od drobnych zadawanych pisklętom, po grube dla ptaków dorosłych. Właściwy dobór rodzaju paszy to jednak nie wszystko, ponieważ liczy się również sposób jej przechowywania, który powinien zabezpieczać ją przed utlenianiem się składników, pleśnią oraz fermentacją. Niezależnie od tego, czy w gospodarstwie pasza będzie przygotowywana we własnym zakresie ze zgromadzonego ziarna, czy w postaci gotowych mieszanek niezbędny będzie silos o odpowiedniej pojemności.

Wady i zalety silosów metalowych i wykonanych z tworzywa

Silosy są oferowane w wersjach wykonanych z blachy lub tworzywa. Silosy metalowe powstają z blachy ocynkowanej, co zabezpiecza przed ryzykiem korozji. Większą wytrzymałość na obciążenia statyczne oraz czynniki zewnętrzne daje blacha falista, która dodatkowo jest bardziej odporna na naprężenia związane z nagrzewaniem się metalu, a w dodatku sfalowanie sprzyja rozpraszaniu promieni słonecznych, obniżając temperaturę wewnątrz. Minusem takiego rozwiązania jest ryzyko kondensacji pary wodnej wskutek różnicy temperatur, o ile wnętrze nie będzie właściwie wentylowane. Jest to o tyle ważne, że prowadzi do zbrylania się zawartości, co może prowadzić do pojawiania się pleśni bez odpowiedniego czyszczenia. Problemy te występują na mniejszą skalę w przypadku silosów z tworzyw sztucznych, ponieważ materiał ten słabo przewodzi ciepło. Minusem takiego rozwiązania będzie jednak wyższa cena.